Quote:
Originally Posted by [HTPA]GeeForce
Nem egészen így látom. A demokrácia alapelve, hogy mindneki egyenértékű, mindnekinek a szava ugyanolyan erővel bír. Abban a pillanatban, hogy én azt mondom, hogy...
|
A diktatúra erősen lecsökkenti a döntési szabadságot. Az csinálod, amit a vezető elvár és úgy csinálod, ahogy elvárja, különben kizárnak.
A demokráciában nagyobb a választási szabadságod, több járható út van. Választhatod azt is, hogy "legyen az, amit te mondasz". Ettől még
demokrácia marad, mert lehetőséged volt több más utat is választani, amivel nem záratod ki magad. Csak egy egyszeri döntésed, semmi több. Legközelebb dönthetsz úgy, hogy másra hallgatsz, vagy a többségre, vagy senkire se, és a döntésed nem veszélyezteti a létedet a demokráciában.
Az anarchia és a demokrácia között szerintem a legfőbb különbség, hogy az anarchiában a tagok nem a teljes szövetséget tekintik sajátjuknak, hanem egy kisebb csoportot pl. csak saját magukat vagy még egy társukat, míg a demokrácia az egész szövetséget tekinti sajátjának. Ez a gondolkodásmód okozza a rendezettséget, adja az összetartó erőt és viszi előre a szövetséget, míg az anarchiában különböző érdekek, érdekcsoportok alakulnak ki és ez okozza az idóta ötletek megvalósulását. Ez utóbbiak ugyanis lényegében saját maguk ellen is harcolnak, amik pedig a főcél eléréséhez szükséges iránnyal akár ellentétes döntéseket is eredményezhetnek.
Természetesen a demokrácia csak egy idealizált állapot és nem megvalósítható jelenleg a civilizációnkban pontosan a hülyék, az aljasok, stb. miatt diktatórikus elemek bevezetését követeli meg. De úgy gondolom, hogy az evolúció idővel egyre intelligensebbé teszi az emberiséget és a korlátok (élelemhiány, környezetszennyezés, stb.) rávezeti az igazi demokráciára. Ez persze nem most lesz.
A diktatúra ugyanúgy az intelligencia alacsony volta miatt életképtelen jelenleg, mint a demokrácia. Egy vezető egyszerűen nem képes elegendő szempontot figyelembe venni a döntések, a szabályok meghozalatában. Ebből kifolyólag az egyéni érdekek nem megfelelő figyelembevétele elégedetlenséget gerjeszt és bomlasztólag hat a diktatúrákra. Ezért nem lehet hosszú életü egy diktatúra sem jelenleg.
Vegyünk egy hasonlatot. Az anarchiát az internethez hasonlítanám, a diktatúrát a szuperszámítógépekhez, a demokráciát pedig a tudomonyás céllal éjjelre összekapcsolt kisebb teljesítményű gépekből álló hatalmas számítógépparkhoz (egy célért dolgoznak, még ha egyenként gyengék is a feladatra, megfelelően összedolgozva (mindenki végzi a saját feladatát egyazon cél érdekében) teljesítményben verik a szuperszámítógépeket, akarom mondani a diktatúrát).