Hódító / Queosia forum
Hódító / Queosia forum
http://queosia.com
http://hodito.hu

Go Back   Hódító / Queosia forum > Hódító / Queosia forum > Általános beszélgetések > PC (hardver, szoftver, játékok stb.)
Register Stats Members List Today's Posts

PC (hardver, szoftver, játékok stb.) Minden, ami számítógép. Kedvenc játékod megbeszélése, segítségkérés hardverügyben stb.

Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
  #121  
Old 06-06-2011, 08:14
RicsiPi RicsiPi is offline
Junior Member
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 63
Activity: 0%
Longevity: 91%
Default

Quote:
Originally Posted by Redback View Post
Matektanárom valami méylségi keresést, meg valami backtrack valamit emlegetett. Annyira nem vagyok benne a dologban, igazából én is arra lennék kíváncsi, hogy mit is nevezünk Mesterséges Intelligenciának.
Engem is érdekel az MI, de sajnos túl bonyolult matek-háttértudást igényel. De még nem adtam fel, hátha egyszer megvilágosodok -valami csoda folytán.

De attól függetlenül a 14. fejezet érdekes:
Ha „túl jó” a kereső algoritmus, és a célfüggvény nem pontos.
Pl. ápoló robot: ha célfüggvény a páciens szenvedésének a minimalizálása, akkor pl. a páciens megölése nullára csökkenti.
http://www.inf.u-szeged.hu/~jelasity...10/jegyzet.pdf
Reply With Quote
The Following User Says Thank You to RicsiPi For This Useful Post:
Sponsored Links
  #122  
Old 06-06-2011, 12:29
Valezius Valezius is offline
Senior Member
 
Join Date: Oct 2006
Location: Veresegyház
Posts: 3,662
Activity: 0%
Longevity: 95%
Default

Quote:
Originally Posted by Dus View Post
Nem hiszem, hogy a jelenlévők közül bárki is tudna olyat írni, ami tényleg MI. Mármint, én nem nevezem mesterséges intelligenciának a tapasztalat alapján tanuló programot, például. Belátásos tanulást meg még nem igazán tud csinálni az emberiség.

Szóval mire gondolsz mesterséges intelligencia alatt??
Szerintem te félreértetted a dolgot.
Szerintem ez egy fogalom:
mesterséges intelligenciás algoritmust

Ki kell nyitni a megfelelő tankönyvet és megnézni, hogy mit értenek pontosan ez alatt.
De a feladat kiírásában úgy látom szó sincs arról, hogy egyedül kell kitalálni valami forradalmi dolgot.
__________________
A szenvedélyem
Reply With Quote
  #123  
Old 06-06-2011, 13:14
Kutyuleee's Avatar
Kutyuleee Kutyuleee is offline
Member
 
Join Date: Jan 2007
Location: Budapest
Posts: 2,965
Activity: 0%
Longevity: 94%
Default

Quote:
Originally Posted by Redback View Post
Adott egy 100mx100m-es térkép. Minden egyes ponthoz meg van adva a magassága. Tekintsük úgy, hogy egy négyzet 1mx1m, és egy négyzet minden pontja ugyan olyan tengerszint feletti magasságon van. Írjunk programot, amely megmondja kialakítható-e rajta egy legalább 50M^2-es tó, bal felső és jobb alsó koordinátáját adja meg a tónak. HAsználnátok-e hozzá valamilyen féle mesterséges intelligenciás algoritmust? Ha igen, melyiket? Nekem megvan a program ,viszonylag gyors is, de mesterséges intelligenciát nem hiszem hogy tartalmaz.
Nah így reggel józanabb fejjel megnézve, erre egyértelmüen egy backtrack-hez hasonló keresési algoritmust kell használni brute force-al ez picit több mint 6milla összehasonlítás, ha az összes lehetőséget megnézed, egy jól megírt backtrack-el nagyságrendekkel kisebb plusz még tovább tudod finomitani, ha a hibás eredményt kielemzi a program, és így kihagyhat pár lépést.

Lehet elkezdek holnap irogatni rá egy keresési algoritmust, nem árt majd a jövöheti vizsgámhoz

Ha esetleg nem ismered még a backtrack-et amúgy, a legjobb a 8királynő problémáján keresztül szemlélteni, hogy hogy is müködik.
->feltesszük az első királynőt az első sorba.
->feltesszük a következőt az első sorba. üti? tovább toljuk eggyel, megint üti?még1-el,ez így megy amig nem.
->feltesszük a harmadikat azzal is eljátszuk ezt. ha eljutunk addig hogy minden pontban ütés van, visszalépünk az elözö királynőhöz és tolunk rajta egyet, ha azzal is eljutunk a végéhez, még 1-et.

Az algoritmus futhat az első helyes eredményig, de megkeresheti az összes helyes eredményt. Bizonyitható, hogy minden helyes variáción végig fog menni (ezt most nem teszem meg). ahogy az is belátható,hogy ha az első királynő eléri a táblavégét és nincs helyes eredmény, akkor a feladatnak nincs megoldása. ugye az algoritmus lényege, hogy hibás eredménynél csak 1-et lép vissza és ott módosít.
__________________
Az élet olyan mint 1 simson, ha nem megy be kell rúgni



Reply With Quote
  #124  
Old 06-06-2011, 13:31
Kutyuleee's Avatar
Kutyuleee Kutyuleee is offline
Member
 
Join Date: Jan 2007
Location: Budapest
Posts: 2,965
Activity: 0%
Longevity: 94%
Default

Mondjuk végig gondolva talán gyorsíthatsz a keresésen, ha tudod, hogy nincs nagy szórás az értékekben, egy egymásba ágyazott kiválogatás+megszámlással, máris kitudod zárni,azt ha nincs megoldás, és azokat a kezdő értékeket is, amiknél automatikusan lépjen tovább a program ha pl csak 1-2 olyan érték van, amiből nincs legalább 2500, akkor 1 ilyen érték találatnál máris biztos,hogy ugorhatsz egy 50*50-es négyzetet...
__________________
Az élet olyan mint 1 simson, ha nem megy be kell rúgni



Reply With Quote
  #125  
Old 06-06-2011, 13:46
Dus Dus is offline
Member
 
Join Date: Apr 2007
Location: Budapest
Posts: 2,382
Activity: 0%
Longevity: 93%
Default

Quote:
Originally Posted by Valezius View Post
Szerintem te félreértetted a dolgot.
Szerintem ez egy fogalom:
mesterséges intelligenciás algoritmust
?? Senki nem mondta, hogy ne lenne ilyen.

Quote:
Originally Posted by Valezius View Post
Ki kell nyitni a megfelelő tankönyvet és megnézni, hogy mit értenek pontosan ez alatt.
Akkor hajrá. Nekem nincsen ilyen tankönyvem, de örömmel venném, ha megosztanád velem, hogy mit is írnak benne.

Quote:
Originally Posted by Valezius View Post
De a feladat kiírásában úgy látom szó sincs arról, hogy egyedül kell kitalálni valami forradalmi dolgot.
Ezt sem írta senki.
Reply With Quote
  #126  
Old 06-07-2011, 07:13
Redback's Avatar
Redback Redback is offline
Member
 
Join Date: Jun 2007
Location: Nyíregyháza
Posts: 2,975
Activity: 0%
Longevity: 92%
Default

Akkor azt hiszem, a backtracket már használtam, mert a királynőset hasonló módon írtam meg. megszámolom, hogy kb az én módszeremmel hány összehasonlítást kell végezni
__________________
Redológia (#455305) [1/A] [SZK]

Non omnis moriar (#701164) [3/G]
Reply With Quote
  #127  
Old 11-01-2011, 20:15
Redback's Avatar
Redback Redback is offline
Member
 
Join Date: Jun 2007
Location: Nyíregyháza
Posts: 2,975
Activity: 0%
Longevity: 92%
Default

adott egy m*n-es tomb. minden eleme csak 1 vagy 0 lehet. Az 1 jelenti a feketet, 0 a feheret. Hogyan lehet megkeresni leggyorsabban a legnagyobb csak feher (0) mezoket tartalmazó téglalapot? Én úgy gondolkoztam, hogy minden mezőhöz hozzárendeltem egy számot, mégpedig hogy a terület bal felső sarkával alkotott téglalapban hány fekete mező van. Ekkor bármely téglalapban lévő fekete mezők meghatározhatóak mindenféle ciklus nélkül. Ezután meghatározom a terület "területét" (m*n).Mindig csökkentem eggyel a terület értékét, és megkeresem mekkora téglalapoknak annyi a területe, aztán megnézem hogy az eredeti területben belefér-e magassága és szélessége, ha igen, akkor végignézem az összes olyan téglalapot az eredeti területben, és ha csak fehér mezők vannak benne, akkor győzelem. De ez túl lassú 500*500-ra 60 mp alatt kéne lefutni, de csak 3-4 perc alatt fut le
__________________
Redológia (#455305) [1/A] [SZK]

Non omnis moriar (#701164) [3/G]

Last edited by Redback; 11-01-2011 at 20:39..
Reply With Quote
  #128  
Old 11-01-2011, 20:39
Redback's Avatar
Redback Redback is offline
Member
 
Join Date: Jun 2007
Location: Nyíregyháza
Posts: 2,975
Activity: 0%
Longevity: 92%
Default

A lényeg lemaradt, szóval aki tud segíteni, akár csak sejtése van, szívesen fogadom
__________________
Redológia (#455305) [1/A] [SZK]

Non omnis moriar (#701164) [3/G]
Reply With Quote
  #129  
Old 11-11-2011, 11:03
Cpt Balu Cpt Balu is offline
Junior Member
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 47
Activity: 0%
Longevity: 71%
Default

Quote:
Originally Posted by Redback View Post
adott egy m*n-es tomb. minden eleme csak 1 vagy 0 lehet. Az 1 jelenti a feketet, 0 a feheret. Hogyan lehet megkeresni leggyorsabban a legnagyobb csak feher (0) mezoket tartalmazó téglalapot? Én úgy gondolkoztam, hogy minden mezőhöz hozzárendeltem egy számot, mégpedig hogy a terület bal felső sarkával alkotott téglalapban hány fekete mező van. Ekkor bármely téglalapban lévő fekete mezők meghatározhatóak mindenféle ciklus nélkül. Ezután meghatározom a terület "területét" (m*n).Mindig csökkentem eggyel a terület értékét, és megkeresem mekkora téglalapoknak annyi a területe, aztán megnézem hogy az eredeti területben belefér-e magassága és szélessége, ha igen, akkor végignézem az összes olyan téglalapot az eredeti területben, és ha csak fehér mezők vannak benne, akkor győzelem. De ez túl lassú 500*500-ra 60 mp alatt kéne lefutni, de csak 3-4 perc alatt fut le
Szeretem az ilyen feladatokat Van egy jó ötletem, hogyan lehetne megközelíteni, csináltok egy próbált és elmondom milyen eredményre jutottam, egyébként egy 500x500-as tömb nem akkora adatméret, úgyhogy sztem bőven 1perc alá lehetne vinni.
Egyébkétn a te megközelítésed akkor jó, ha tudni lehet, hogy a keresett téglalap legalább a terület felét-háromnegyedét lefedi, de ha mondjuk egy 2x2 a legnagyobb, akkor szívás mire eljutsz odáig
Reply With Quote
  #130  
Old 11-11-2011, 12:04
Cpt Balu Cpt Balu is offline
Junior Member
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 47
Activity: 0%
Longevity: 71%
Default

Mekkora területeket kell keresni? kész van egy algoritmus, mindjárt közlöm az eredményeket...
Reply With Quote
Sponsored Links
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +1. The time now is 15:25.


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Design partly based on Hódító's design by Grafinet Team Kft.

Contents and games copyright (c) 1999-2020 - Queosia, Hódító

Partnerek: Játékok, civ.hu