Hódító / Queosia forum
Hódító / Queosia forum
http://queosia.com
http://hodito.hu

Go Back   Hódító / Queosia forum > Hódító / Queosia forum > Általános beszélgetések > Kreatív sarok :)

Kreatív sarok :) A különböző kreatív témák helye. :)

Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
  #1  
Old 06-23-2012, 23:48
BeeLord's Avatar
BeeLord BeeLord is offline
Member
 
Join Date: Feb 2006
Location: Ceglédbercel
Posts: 889
Activity: 0%
Longevity: 99%
Default Analóg fotó

Szervusztok!

Két hete édesapám többek között egy Smena 8M típusú gépcsodával tért haza egy ultiversenyről. Az első ötletem az volt, hogy csinálok róla pár képet, elvégre tombol a retro a divatban. Két kép el is készült, aztán rájöttem, hogy amit teszek, azzal voltaképpen meggyalázom a masina szellemét. Hiszen ez az eszköz arra teremtetett (gyártatott), hogy az emberek fotografálgassanak vele, nem pedig arra, hogy vénségére fotótémává avanzsáljon. Bizony, akasztottam a hóhért, ha úgy tetszik...

Végül nekiestem a guglinak, elolvastam ezt-azt, majd úgy döntöttem, kipróbálom ezt a szovjet gyönyörűséget. Egyik ismerősöm tanácsára vettem is tegnapelőtt két tekercs 200-as fényérzékenységű filmet, azt mondta, kezdetnek jó lesz az nekem, csak próbáljak napsütésben fotózni. Ez rendben is van, nyár van, süt a nap, de felmerültek más problémák is.

Rá kellett például döbbennem, hogy egyetlen gurigára csak 36 kép fér, s ezeket is költséges előhívni.* Ezzel vége a digitális világ azon csodájának, hogy mindent ipari mennyiségben lehet előállítani. Legfejjebb törlöm csinálok még nyolcat oszt majd jó lesz valamék. Most tekercsenként 36 gombnyomásom van. Ebből következik, hogy érdemes rögtön a tökéletességre törekedni. De itt nincs automata mód. Mindent nekem kell beállítanom, és még csak meg sem tudom nézni azonnal, jól csináltam-e.

Semmi gond, csak nem fog ki rajtam egy olyan eszköz, amely már akkor is elavultnak számított, amikor én még meg sem születtem! Odavágok neki, hadd szóljon! Tekercs a helyén, gép az állványon. Mit is kell akkor most beállítani? Aszondja rekesznyílás, fordítottan arányosan a záridővel, ehhez kapcsolódóan mélységélesség, figyeljek, mert a nézőke mást mutat, mint amit a gép lát, de mit is jelent, hogy a film 200-as? Na, remek, elszaladt közben a téma. Bah, hogy csinálták vajon ezt régen azok a béna, a digitalizációt hírből sem ismerő, primitív fotósok?

Téma nyit

Szóval kérdezném, nektek vannak-e tapasztalataitok, illetve amennyiben igen. milyenek az analóg fotózással kapcsolatban?

*600 forint, amennyiben nem akarom kinyomtattatni. Meg 450 forint azért, hogy kiírják CD-re. Meg CD. Azt is adnak szívesen 250 forintért. Bah, remélem, elfogadnak majd pendriveot is.
__________________
Csak az MTK!

"Végre úgy érzed: tornádó vagy, hurrikán. Így lettél kispolgárból huligán..." Fröccsöntő

"Minden rendetlenség, még meg nem értett rend, a részleges rossz, általános jót jelent, s bármit mondjon is a gőgös értelem, minden jó ahogy van, ez alaptételem." A.Pope
Reply With Quote
Sponsored Links
  #2  
Old 06-24-2012, 18:29
BeeLord's Avatar
BeeLord BeeLord is offline
Member
 
Join Date: Feb 2006
Location: Ceglédbercel
Posts: 889
Activity: 0%
Longevity: 99%
Default

Kiderült, hogy a Smena tekerője legfeljebb kalapács segítségével forog, így pedig csak szétszakítja a filmet. Úgyhogy váltottam egy Certo KN35-re.
__________________
Csak az MTK!

"Végre úgy érzed: tornádó vagy, hurrikán. Így lettél kispolgárból huligán..." Fröccsöntő

"Minden rendetlenség, még meg nem értett rend, a részleges rossz, általános jót jelent, s bármit mondjon is a gőgös értelem, minden jó ahogy van, ez alaptételem." A.Pope
Reply With Quote
  #3  
Old 06-24-2012, 18:42
Pool's Avatar
Pool Pool is offline
Senior Member
 
Join Date: Jan 2006
Location: Sényő
Posts: 5,255
Activity: 7%
Longevity: 99%
Default

Amikor elkezdték az ultiversenyt, még az volt a legmodernebb gép?
Reply With Quote
  #4  
Old 06-24-2012, 18:57
Ati Ati is offline
Administrator
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 25,195
Activity: 15%
Longevity: 100%
Default

Nekem volt 12 képkockás fekete-fehér filmem is.
__________________
Hódító * Queosia
Reply With Quote
  #5  
Old 07-06-2012, 08:39
Lord Belward's Avatar
Lord Belward Lord Belward is offline
Junior Member
 
Join Date: Dec 2010
Location: Budapest
Posts: 92
Activity: 0%
Longevity: 73%
Default

BeeLord!

Ha mindenáron filmre akarnál fotografálni, akkor javasolnék Neked egy Zenit-et. (Mondjuk Zenit-E) és ha ügyesen nézegeted és veszel, akkor sikeresen vehetsz vele egy 50 mm es Industar objektívet. Ami játékra és kezdésre jó.

Nem feltétlen kell előhívatni a fotókat. Ha esetleg Dia (Fujifim sensia), akkor azt a laborálás (előhívás) után már nézegetheted is nagyítóval, vagy esetleg be is lehet szkennelni. Ha van egy okosabb szkennered, ami képes negatívot szkennelni (felülről világítja meg), akkor azzal a negatív filmeket is be lehet szkenneltetni, így esetlegesen megspórolhatod a Kodak, vagy bármelyik labor szkennelési díját. Igaz pepecs munka és hát kicsi őrültség kell hozzá.

Tapasztalat van-e? Van. Milyen? Jó.
__________________
Ne kívánd ellenséged halálát, segíts neki, hogy önmaga kívánja azt!

--
Belward the Shadowdancer (#276362) [1/A] ,
Reply With Quote
The Following User Says Thank You to Lord Belward For This Useful Post:
  #6  
Old 08-27-2012, 21:46
Lord Belward's Avatar
Lord Belward Lord Belward is offline
Junior Member
 
Join Date: Dec 2010
Location: Budapest
Posts: 92
Activity: 0%
Longevity: 73%
Default

Ha már BeeLord felhozta a témát, akkor érdekelne, hogy ki találkozott Mamiya RB67-tel, vagy RZ67-tel?

Hát ez nem egy Smena, vagy egy Zenit
__________________
Ne kívánd ellenséged halálát, segíts neki, hogy önmaga kívánja azt!

--
Belward the Shadowdancer (#276362) [1/A] ,
Reply With Quote
  #7  
Old 08-28-2012, 19:22
BeeLord's Avatar
BeeLord BeeLord is offline
Member
 
Join Date: Feb 2006
Location: Ceglédbercel
Posts: 889
Activity: 0%
Longevity: 99%
Default

Quote:
Originally Posted by Lord Belward View Post
Ha már BeeLord felhozta a témát, akkor érdekelne, hogy ki találkozott Mamiya RB67-tel, vagy RZ67-tel?

Hát ez nem egy Smena, vagy egy Zenit
Elég brutálisan néz ki.

__________________
Csak az MTK!

"Végre úgy érzed: tornádó vagy, hurrikán. Így lettél kispolgárból huligán..." Fröccsöntő

"Minden rendetlenség, még meg nem értett rend, a részleges rossz, általános jót jelent, s bármit mondjon is a gőgös értelem, minden jó ahogy van, ez alaptételem." A.Pope
Reply With Quote
The Following 2 Users Say Thank You to BeeLord For This Useful Post:
  #8  
Old 08-29-2012, 22:31
Lord Belward's Avatar
Lord Belward Lord Belward is offline
Junior Member
 
Join Date: Dec 2010
Location: Budapest
Posts: 92
Activity: 0%
Longevity: 73%
Default

Quote:
Originally Posted by BeeLord View Post
Elég brutálisan néz ki.



Veszélyes, sőt... fegyvernek is beválna... ugy 3 Kg körül mozog magazin és pentaprizma nélkül. (Teteje, a tekerővel, és a hátulja a filmtartó nélkül.)
__________________
Ne kívánd ellenséged halálát, segíts neki, hogy önmaga kívánja azt!

--
Belward the Shadowdancer (#276362) [1/A] ,
Reply With Quote
  #9  
Old 08-30-2012, 11:52
BeeLord's Avatar
BeeLord BeeLord is offline
Member
 
Join Date: Feb 2006
Location: Ceglédbercel
Posts: 889
Activity: 0%
Longevity: 99%
Default

Találtam róla menő leírást egy blogon. Érdekes a felépítése, de pozitívum, hogy a hátfal és a nézőke is cserélgethető rajta. Meg azt írták, nyakba akasztható pánttal a súlya sem olyan vészes. Mennyire drága egy ilyen gépezet?
__________________
Csak az MTK!

"Végre úgy érzed: tornádó vagy, hurrikán. Így lettél kispolgárból huligán..." Fröccsöntő

"Minden rendetlenség, még meg nem értett rend, a részleges rossz, általános jót jelent, s bármit mondjon is a gőgös értelem, minden jó ahogy van, ez alaptételem." A.Pope
Reply With Quote
  #10  
Old 08-30-2012, 15:44
Lord Belward's Avatar
Lord Belward Lord Belward is offline
Junior Member
 
Join Date: Dec 2010
Location: Budapest
Posts: 92
Activity: 0%
Longevity: 73%
Default

Én 120.000 HUF ért fogom venni.
Két obival, 50, 90, pentraprizmával, és aknával, szűrővel, két filmtárolóval és napellenzővel.

Ez igy nagyon "ocso", de le kell utaznom Debrecenbe és kipróbálni.
Budapesten a filmtároló darabja olyan 75.000 HUF, a gépváz 50mm-s obival szintén 75-80.000 HUF körül mozog.

Nem ez a drága, mert 120.000-et gond nélkül ráköltök egy gépre, az a drága, hogy ez rollfilmes, azaz 1 roll-on 12 db "kép" fér el.
Annak kb 1500-1800 HUF / roll ára van, a hívás vagy a laborálás olyan 2-3000 HUF, ha magadnak csinálod, vegyszerekkel, olyan 1000 HUF-ból megáll 1 roll hívása.

Én nem akarom lenagyíttatni és papírképet csinálni belőle. Hanem fekete-fehér roll-t vagy dia roll-t veszek, és utána szkennelünk.
Egy 6x7 cm es film felbontása beszkennelve olyan 70-90 Mpx (szkennerfüggő).
__________________
Ne kívánd ellenséged halálát, segíts neki, hogy önmaga kívánja azt!

--
Belward the Shadowdancer (#276362) [1/A] ,
Reply With Quote
Sponsored Links
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 
Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +1. The time now is 20:29.


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Design partly based on Hódító's design by Grafinet Team Kft.

Contents and games copyright (c) 1999-2020 - Queosia, Hódító

Partnerek: Játékok, civ.hu