Hódító / Queosia forum
Hódító / Queosia forum
http://queosia.com
http://hodito.hu

Go Back   Hódító / Queosia forum > Hódító / Queosia forum > Általános beszélgetések > Egyéb
Register Stats Members List Today's Posts

Egyéb Minden, ami máshova nem fér

Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
  #351  
Old 05-23-2008, 10:11
tulip tulip is offline
Member
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 142
Activity: 0%
Longevity: 99%
Default

Quote:
Originally Posted by Alkímer View Post
Láttam a beidézést, csak nem gondoltam, h az az én hsz-mre adott válasz volt.
Végülis én úgy csináltam, h "integráltam mindkét oldalt x szerint"(ha így mondják), így lettgondolom, y' y x szerinti deriváltja)
Sy' dx + Sy^2 dx = S(x^2-2x) dx
A jobb oldalon elvégezve az integrálást, látszik, h y csak elsőfokú lehet: y=ax+b, ezt beírtam y helyére, elvégeztem a bal oldalon is az integrálást, rendeztem a bal oldalt, majd az együtthatókat egyeztettem mindkét oldalon, s így jött ki, hogy a=-1 és b=1.
(Azt tudom, h Sf'(x)dx=f(x)+C, de itt az előbb előálló C-ket a bal oldalra rendeztem, lett belőlük P, de volt mellette még egy konstans b, így lehetett azt mondani, h b+P=0(mert a jobb oldalon nem volt konstans). Lehet, h a hiba a C-k kezelésében van, dunsztom sincs igazából.)
A gondolatban annyi hiba van, hogy y összetett függvény, nem tudod egyszerűen integrálni x-szerint. Ez a módszer csak speciális differenciálegyenletek esetében használható, a szétválasztható vagy másnéven szeparábilis differenciálegyenleteknél. Ebben az esetben viszont nem működik. Természetesen arra jó volt, hogy megsejtsed, milyen alakban kell keresni partikuláris megoldást.
De a partikuláris megoldás nem azt jelenti, hogy csak a végéhez dobsz egy C konstanst és megvan a többi megoldás. A C általában egy c(x), azaz egy x-től függő vüggvény lesz. Tehát a végeredmény bonyolultabb ennél.
Sajnos nem tudom megoldani ezt az egyenletet, mert kb. 10 éve tanultam, de éppen azért vettem elő ezt a példát, hogy valami kényszert érezzek utána nézni. Hétvégén előveszem a jegyzeteket és megcsinálom, ha még megtudom.
Reply With Quote
Sponsored Links
  #352  
Old 05-23-2008, 16:22
Bogár Bogár is offline
Member
 
Join Date: Mar 2006
Location: Csíkszereda
Posts: 1,312
Activity: 0%
Longevity: 99%
Default

Quote:
Originally Posted by tulip View Post
Aki tanult differenciál egyenletet megoldani és van kedve egy kicsit feleleveníteni a tudását:
y'+y^2=x^2-2x
Maple-lel így kell megoldatni ezt a xart:

> eq := diff(y(x), x)+y(x)^2 = x^2-2*x;
> dsolve(eq, y(x));

terveztem én is, hogy megpróbálom levezetni a megoldást papíron, de nem valami szexis az eredmény...
__________________
"To be
the eyes
and ears
and conscience
of the Creator of the Universe,
you fool.
"

Reply With Quote
  #353  
Old 05-24-2008, 09:50
tulip tulip is offline
Member
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 142
Activity: 0%
Longevity: 99%
Default

Quote:
Originally Posted by csunyabogar View Post
Maple-lel így kell megoldatni ezt a xart:

> eq := diff(y(x), x)+y(x)^2 = x^2-2*x;
> dsolve(eq, y(x));

terveztem én is, hogy megpróbálom levezetni a megoldást papíron, de nem valami szexis az eredmény...
Én is beírtam, nekem is valami gusztustalanságot adott eredményül. Ez a legelső péda volt a feladatgyüjteményben. Megnéztem a másodikat, mert annak van végeredménye a példatárban. Az sem egyezett a maple-s eredménnyel. Egyre erősebb a gyanum, hogy az a pédatár, amit néztem, rendellenesen sok hibát tartalmaz.
Reply With Quote
  #354  
Old 05-24-2008, 10:03
Valezius Valezius is offline
Senior Member
 
Join Date: Oct 2006
Location: Veresegyház
Posts: 3,662
Activity: 0%
Longevity: 95%
Default

Quote:
Originally Posted by tulip View Post
Megeshet, hogy a feladatban az előjel el van írva a jobb oldalon.
Lehet, hogy hülyeség, de nem teljesen mindegy, hogy el van-e írva? Akkor is lesz megoldása, nem?
__________________
A szenvedélyem
Reply With Quote
  #355  
Old 05-25-2008, 06:53
dugó's Avatar
dugó dugó is offline
Junior Member
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 95
Activity: 0%
Longevity: 88%
Default

juj
ezek nekem magasak...sok matekzseni Hódítózhat...:P
Reply With Quote
  #356  
Old 05-31-2008, 22:53
Kubbi Kubbi is offline
Member
 
Join Date: Oct 2006
Location: Veszprém
Posts: 1,171
Activity: 0%
Longevity: 96%
Default

Sziasztok!
Kellene egy kis help. Nem konkrétan matek, inkább logikai jellegű problémám van.
Menedzsmentel kapcsolatos, lehet picit megfeküdte már a gyomrom... A kérdés a következő:

"Van két leendő kolléga, az egyik mindig hazudik, a másik mindig igazat mond. Belőlük kell kiszedni egy kérdéssel, hogy két pozició közül, melyiket válasszuk.
Ön mit kérdezne?"


Ennyit tudok a feladatról, nem többet, nem kevesebbet. Ha mind 2őnek 1-1 kérdést tehetek fel, akkor megvan a megoldás:

Pl:
-Egy triviális kérdés, amire tudom a választ. Pl Öltönyben vagyok?
Ha a tag azt mondja, hogy nem vagyok öltönyben, akkor ő a hazudós, ha igent mond, akkor ő az igazmondó. (feltéve ha kikötöm hogy öltönyben vagyok )
-Melyik poziciót válasszam?
Ezt megkérdezem a másik tagtól, az előzőek értelmében értékelhetem a választát.

De ha a feladatot máshogy értelmezem, akkor összesen 1kérdést tehetek fel.
Mi lehetne ez a kérdés? Vagy így már nem megoldható?
__________________
Sose félj valami újat csinálni. Emlékezz, hogy egy magányos amatör készítette a Bárkát, és egy halom szakértő a Titanicot.
Reply With Quote
  #357  
Old 05-31-2008, 22:55
Valezius Valezius is offline
Senior Member
 
Join Date: Oct 2006
Location: Veresegyház
Posts: 3,662
Activity: 0%
Longevity: 95%
Default

Quote:
Originally Posted by Kubbi View Post
Sziasztok!
Kellene egy kis help. Nem konkrétan matek, inkább logikai jellegű problémám van.
Menedzsmentel kapcsolatos, lehet picit megfeküdte már a gyomrom... A kérdés a következő:

"Van két leendő kolléga, az egyik mindig hazudik, a másik mindig igazat mond. Belőlük kell kiszedni egy kérdéssel, hogy két pozició közül, melyiket válasszuk.
Ön mit kérdezne?"


Ennyit tudok a feladatról, nem többet, nem kevesebbet. Ha mind 2őnek 1-1 kérdést tehetek fel, akkor megvan a megoldás:

Pl:
-Egy triviális kérdés, amire tudom a választ. Pl Öltönyben vagyok?
Ha a tag azt mondja, hogy nem vagyok öltönyben, akkor ő a hazudós, ha igent mond, akkor ő az igazmondó.
-Melyik poziciót válasszam?
Ezt megkérdezem a másik tagtól, az előzőek értelmében értékelhetem a választát.

De ha a feladatot máshogy értelmezem, akkor összesen 1kérdést tehetek fel.
Mi lehetne ez a kérdés? Vagy így már nem megoldható?
Akkor nyilván nem tehetsz fel 1-1kérdést, mert az túl könnyű lenne, egyébként ez is elég régi feladat, kicsit más köntösben, úgyhogy privátban írom meg hátha valaki gondolkodna rajta
__________________
A szenvedélyem
Reply With Quote
  #358  
Old 05-31-2008, 23:03
Remedy Remedy is offline
Senior Member
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 5,907
Activity: 0%
Longevity: 99%
Default

Quote:
Originally Posted by Kubbi View Post
Sziasztok!
Kellene egy kis help. Nem konkrétan matek, inkább logikai jellegű problémám van.
Menedzsmentel kapcsolatos, lehet picit megfeküdte már a gyomrom... A kérdés a következő:

"Van két leendő kolléga, az egyik mindig hazudik, a másik mindig igazat mond. Belőlük kell kiszedni egy kérdéssel, hogy két pozició közül, melyiket válasszuk.
Ön mit kérdezne?"


Ennyit tudok a feladatról, nem többet, nem kevesebbet. Ha mind 2őnek 1-1 kérdést tehetek fel, akkor megvan a megoldás:

Pl:
-Egy triviális kérdés, amire tudom a választ. Pl Öltönyben vagyok?
Ha a tag azt mondja, hogy nem vagyok öltönyben, akkor ő a hazudós, ha igent mond, akkor ő az igazmondó. (feltéve ha kikötöm hogy öltönyben vagyok )
-Melyik poziciót válasszam?
Ezt megkérdezem a másik tagtól, az előzőek értelmében értékelhetem a választát.

De ha a feladatot máshogy értelmezem, akkor összesen 1kérdést tehetek fel.
Mi lehetne ez a kérdés? Vagy így már nem megoldható?

Sok megoldas van erre, az egyik pl:

Ha megkerdeznem a haverodat hogy melyik poziciot valasszam, mit mondana?

Ugye az igazmondo a nekunk jobb pociziot, a hazug a nekunk rosszabb poziciot mondana.

Ha az igazmondot kerdezzuk, akkor tudja, hogy a hazug a szamunkra rossz poziciot mondana, igy o is azt mondja.

Ha a hazugot kerdezzuk, tudja hogy az igaz a jobbat mondana, de mivel o hazudos, ezert o is a rosszat fogja mondani.

Ergo: tedd fel ezt a kerdest, es valaszd a masik poziciot. Azt nem fogod megtudni, melyik az igazmondo, de tuti a jo poziciot valasztod.

Ertheto igy?
__________________
Remedy
Reply With Quote
  #359  
Old 05-31-2008, 23:18
Kubbi Kubbi is offline
Member
 
Join Date: Oct 2006
Location: Veszprém
Posts: 1,171
Activity: 0%
Longevity: 96%
Default

Quote:
Originally Posted by Remedy View Post
Ha az igazmondot kerdezzuk, akkor tudja, hogy a hazug a szamunkra rossz poziciot mondana, igy o is azt mondja.
De ezesetben hazudna az igazmondó. Nem?
Ami szerintem nem megengedett, hisz azért igazmondó, mert csak az igazat mondhatja.
Vagy még mindig nem értem.
__________________
Sose félj valami újat csinálni. Emlékezz, hogy egy magányos amatör készítette a Bárkát, és egy halom szakértő a Titanicot.
Reply With Quote
  #360  
Old 05-31-2008, 23:24
Remedy Remedy is offline
Senior Member
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 5,907
Activity: 0%
Longevity: 99%
Default

Quote:
Originally Posted by Kubbi View Post
De ezesetben hazudna az igazmondó. Nem?
Ami szerintem nem megengedett, hisz azért igazmondó, mert csak az igazat mondhatja.
Vagy még mindig nem értem.
Nem, nem hazudna, csak a nekunk rossz poziciot mondana, es ezekszerint igen, meg mindig nem erted.

Az igazat mondja, hogy a hazug a rossz poziciot mondana. Igy sem ertheto?
__________________
Remedy
Reply With Quote
Sponsored Links
Reply


Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT +1. The time now is 17:49.


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Design partly based on Hódító's design by Grafinet Team Kft.

Contents and games copyright (c) 1999-2020 - Queosia, Hódító

Partnerek: Játékok, civ.hu