View Single Post
  #77  
Old 01-30-2010, 19:55
Swiss's Avatar
Swiss Swiss is offline
Member
 
Join Date: Oct 2007
Location: Limassol
Posts: 315
Activity: 0%
Longevity: 90%
Default

Egy ütős roda:

http://www.youtube.com/watch?v=6H0D8...eature=related

A kedvenc mesterem: Mestre Marcelo (na Ő pl. nagy vadász):

http://www.youtube.com/watch?v=M0Sjr...eature=related

Mi magyarok, vagy európaiak szerencsések vagyunk, hogy beállhatunk és megmutathatjuk egy ilyen roda-ban a sulik tornatermében. Sokaknak akik nap mint nap gyakorolják nem adatik meg kint hogy beálljanak, egész egyszerűen mert nem elég jók.

Ha egy kis kiegészítést megengedtek (legendás részletetekkel tűzdelve, ha valakit nem érdekel tényleg nem érdemes fáradnia):

A capoeira nem egy szokványos küzdősport, a brazil őserdőkben született, mégpedig azok a behurcolt afrikaiak fejlesztették ki, akinek sikerült lelépni visszavinni. Amikor egy két volt rabszolga ismét visszakerült a táborokba akkor elkezdte tanítani az ott lévőket. Azonban a rafinált európaiak elég hamar betiltották, miután több sikeres szökés történt. Ezután találtak ki több capoeira és samba mozdulatokkal tarkított táncot (pl. makulele ilyenkor botok is vannak a kézben). Sokáig volt illegális, ebben nem vagyok biztos de talán a nyolcvanas évek elejétől tették Brazíliában is legálissá.

Hogy miért volt illegális? Mert veszélyes. Salvador Bahiaban az utcai illegálisan szerveződő rodákban sok ember vesztette életét.

Capoeira napjainkban:

Elég sok féle csoport alakult, több válfaj is létezik nekem inkább a pörgősebbek jönnek be (nem az angola capoeira, bár szinte az a legnehezebb).

Nekem brazil lányok oktatták. Megtanultam egy csomó éneket (portugálul). Bizonyos szint eléréséhez nemcsak technikában, hanem éneklésben, zenélésben, vagy akár a roda vezetésében is meg kellett mutatnod, hogy a kulturális hátterével is tisztában vagy. Voltak az edzéseken fiatalok, idősebbek, vékonyak, vastagok, lányok, fiúk a társaság elég vegyes azonban kiváló volt. Mindenkinek volt egy capoeiras neve (ez valami egyedi tulajdonság elnagyolása vagy ilyesmi, vicces gúnynév).

Sajnos még ebben a környezetben is fordultak elő balesetek. Többnyire ezért van az, hogy tapasztaltabb játékossal kerülsz szembe (elvileg te nem árthatsz neki, ő pedig nem fog neked) egy ilyen edzés végi roda (verekedés) során. Sok múlik azon is, hogy aki az egészet vezeti milyen tempót diktál a zenében, vagyis a benti játékban.


Összegezve nem mondom, hogy ez jó, vagy ez a legjobb. Ha gyakorlod akkor formában leszel garantáltan fizikailag, a szellemre pedig a történelmi háttér és az a fogadtatás amiben egy ilyen edzésen részesülsz jótékonyan hat. Valahol ez a célja az összes ilyen küzdő, vagy önvédelmi sportnak legalábbis én így gondolom.

Csak ajánlani tudom!
__________________
MUD:
#29 Swiss Cottage (15)
#30 Swiss Treasury (15)
#31 Swiss Court (15)

Klán:
#(?) RoSC (?)

Last edited by Swiss; 01-30-2010 at 20:02..
Reply With Quote
The Following 4 Users Say Thank You to Swiss For This Useful Post: