View Single Post
  #913  
Old 04-29-2010, 19:20
[HTPA]GeeForce's Avatar
[HTPA]GeeForce [HTPA]GeeForce is offline
Senior Member
 
Join Date: Oct 2007
Location: Csonka-Magyarország
Posts: 4,643
Activity: 0%
Longevity: 90%
Default

A 204. Ferencváros – Újpest meccset rendezik az Üllői úton.

Az eddigi 203 találkozó mérlege 91 Fradi-győzelem, 56 döntetlen és ugyancsak 56 vereség. A gólarány 388-288. Az FTC pályaválasztásával 102 találkozót rendeztek. 52 alkalommal a mieink nyertek, 23-szor az UTE, 27-szer megosztoztak a pontokon a csapatok. A gólarány 207-139.

Először 1905. február 19-én a Soroksári úton mérkőzött meg a két gárda és Weisz két góljával 2-0-ra nyertünk. Ezt követően 1920. novemberéig az újpestiek csak veszteni jártak a Ferencvárosba. A győzelmeink közül az egyik legérdekesebb az 1910. október 30-i, amely két okból is említést érdemel. Részben ezen a találkozón búcsúztunk a Soroksári úti pályától, az FTC ezután sohasem tért vissza, még alsóbb osztályú csapat vendégeként sem, a sok sikert megért régi grundra. Részben pedig kiütéses 7-1-es Fradi-győzelem született, amely egészen 1950-ig a legnagyobb arányú diadalunk volt. A góljainkat Schlosser 3, Koródy, Varga, Weinber II, Weisz szerezték.

(Fél év múlva ugyan megismétlődött ugyanez az eredmény, de akkor az UTE volt a pályaválasztó az Üllői úton!) Aztán 1920-ban nagy volt az öröm Újpesten, a 12. nekifutásra sikerült győzniük az Üllői úton. 1-3 lett a végeredmény, egyetlen gólunk szerzője Nikolsburger volt. 1923-ban megszületett az első döntetlen a két csapat között, 0-0 lett. Aztán hiába vált a bajnokság egyik meghatározójává az Újpest, 1949-ig rendre a Fradi győzött. 1949. május 14-én ellenfelünk 5-0-ra nyert és hosszú ideig ez maradt a legnagyobb arányú győzelmük ellenünk. Véget ért a háború, változott a rendszer és ezzel együtt a csapatok nevei is. 1950-ig, amikor is mesterségesen meggyengítették a Fradit, rendkívül kevés alkalommal nyert az Újpest idegenben, szinte bevehetetlen bástya volt számukra a Soroksári, majd az Üllői úti katlan. 45 év alatt mindössze négy alkalommal örülhettek, azaz úgy tíz évenként egyszer.

1950. május 21-én már az ÉDOSZ nézett szembe a Bp. Dózsával. Az eredmény 8-1 az „FTC” javára! Szinte túlszárnyalhatatlan rekord. Valószínűleg a lilák szurkolói is megjegyezték egy életre a gólszerzőink nevét: Czibor 3, Kocsis 3, Deák 2, de a hatalmon lévő „nagyurak” biztosan, mert egy év múlva már egyikük sem nálunk futballozott. 1954-ben átköltözött a rangadó a Népstadionba és hosszú-hosszú időre ez is maradt a derbik otthona, ugyanis 1956 és 1982 között mindig ott adott egymásnak találkát a két fővárosi gárda, persze csak, ha az FTC volt a pályaválasztó.

Furcsa, hogy a lilák fogadhattak minket a Megyeri úton. És akkor elérkeztünk a hetvenes évekhez és azon belül is két emlékezetes Népstadionbeli derbihez. Érdekes, hogy mindkettő a Fradi pályaválasztásával történt. 1976. május 15-én a félidőben még 3-4 volt az állás, azonban a Dózsa a második játékrészben egy négyest hintett és végül 8-3-ra győzött. Mindmáig ez a lilák legnagyobb arányú győzelme a Fradi ellen. Nem sokat késett a válaszunk. 1979. szeptember 22-én az FTC 7-1-re gázolta le ellenfelét. Góljainkat Mészöly 2, Pogány 2, Ebedli, Nyilasi valamint Takács szerezte. 1982-ben 5-0-ra nyert a Ferencváros és ezzel le is zárult egy fényes korszak a két együttes életében. Azóta ugyanis 2 – 3 gólnál több nagyon ritkán esik a lilák elleni meccseinken.

Az utóbbi időkben inkább az UTE örülhetett. Az utolsó négy mérkőzésünkön két UTE győzelem mellett egy döntetlen és egy FTC-diadal született. Utoljára 2003. november 29-én nyertünk az Üllői úton az észak-pestiek ellen, méghozzá 2-1-re (Mellesleg azóta idegenben is nyeretlenek vagyunk ellenük!). Góljainkat Gera és Jovics szerezték. Az utolsó találkozásunk alkalmával 2-1-re az Újpest győzött. Tőlünk Lipcsei talált be. A Ferencváros mindössze négy helyen fogadta az UTE-t: a Soroksári úton, a lilák otthonában, a Népszigeten, az Üllői úton és a Népstadionban.

Az Újpest még nem játszott az Üllői úton, mióta Albert-stadionra keresztelték az arénát. A Fradi pályaválasztásával lejátszott FTC – UTE meccsek ferencvárosi gólkirálya Albert Flórián 12 találattal, őt Sárosi György dr. és Schlosser Imre követi 10-10 góllal.


/4.400-dik hsz/
__________________
ஜ۩۞۩ஜ 
~~~ SHUT UP AND ENJOY THE HARDCORE ~~~
ஜ۩۞۩ஜ 
Reply With Quote