Thread: Analóg fotó
View Single Post
  #1  
Old 06-23-2012, 22:48
BeeLord's Avatar
BeeLord BeeLord is offline
Member
 
Join Date: Feb 2006
Location: Ceglédbercel
Posts: 889
Activity: 0%
Longevity: 99%
Default Analóg fotó

Szervusztok!

Két hete édesapám többek között egy Smena 8M típusú gépcsodával tért haza egy ultiversenyről. Az első ötletem az volt, hogy csinálok róla pár képet, elvégre tombol a retro a divatban. Két kép el is készült, aztán rájöttem, hogy amit teszek, azzal voltaképpen meggyalázom a masina szellemét. Hiszen ez az eszköz arra teremtetett (gyártatott), hogy az emberek fotografálgassanak vele, nem pedig arra, hogy vénségére fotótémává avanzsáljon. Bizony, akasztottam a hóhért, ha úgy tetszik...

Végül nekiestem a guglinak, elolvastam ezt-azt, majd úgy döntöttem, kipróbálom ezt a szovjet gyönyörűséget. Egyik ismerősöm tanácsára vettem is tegnapelőtt két tekercs 200-as fényérzékenységű filmet, azt mondta, kezdetnek jó lesz az nekem, csak próbáljak napsütésben fotózni. Ez rendben is van, nyár van, süt a nap, de felmerültek más problémák is.

Rá kellett például döbbennem, hogy egyetlen gurigára csak 36 kép fér, s ezeket is költséges előhívni.* Ezzel vége a digitális világ azon csodájának, hogy mindent ipari mennyiségben lehet előállítani. Legfejjebb törlöm csinálok még nyolcat oszt majd jó lesz valamék. Most tekercsenként 36 gombnyomásom van. Ebből következik, hogy érdemes rögtön a tökéletességre törekedni. De itt nincs automata mód. Mindent nekem kell beállítanom, és még csak meg sem tudom nézni azonnal, jól csináltam-e.

Semmi gond, csak nem fog ki rajtam egy olyan eszköz, amely már akkor is elavultnak számított, amikor én még meg sem születtem! Odavágok neki, hadd szóljon! Tekercs a helyén, gép az állványon. Mit is kell akkor most beállítani? Aszondja rekesznyílás, fordítottan arányosan a záridővel, ehhez kapcsolódóan mélységélesség, figyeljek, mert a nézőke mást mutat, mint amit a gép lát, de mit is jelent, hogy a film 200-as? Na, remek, elszaladt közben a téma. Bah, hogy csinálták vajon ezt régen azok a béna, a digitalizációt hírből sem ismerő, primitív fotósok?

Téma nyit

Szóval kérdezném, nektek vannak-e tapasztalataitok, illetve amennyiben igen. milyenek az analóg fotózással kapcsolatban?

*600 forint, amennyiben nem akarom kinyomtattatni. Meg 450 forint azért, hogy kiírják CD-re. Meg CD. Azt is adnak szívesen 250 forintért. Bah, remélem, elfogadnak majd pendriveot is.
__________________
Csak az MTK!

"Végre úgy érzed: tornádó vagy, hurrikán. Így lettél kispolgárból huligán..." Fröccsöntő

"Minden rendetlenség, még meg nem értett rend, a részleges rossz, általános jót jelent, s bármit mondjon is a gőgös értelem, minden jó ahogy van, ez alaptételem." A.Pope
Reply With Quote
Sponsored Links