View Single Post
  #1  
Old 03-03-2007, 23:02
Vili Vili is offline
Junior Member
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 25
Activity: 0%
Longevity: 94%
Default Katonai morál, mégegyszer, kicsit másképpen

Sziasztok!

Sokat gondolkoztam azon, hogy vajon a szövetséges támadásba való segítség miért nem befolyásolja a katonai morált. Ez számomra kicsit furcsának tűnt, hiszen segítségnyújtás esetén az oda- és a visszaúton a segítségnyújtó fél haderejét is veszteségek érik, és katonáinak egy része részt vesz a harcban.
A fórumon keresgélve láttam, hogy ezt már korábban felvetette valaki (szerintem jogosan ), és láttam az ellene szóló érveket is, melyeket szintén jogosnak, és logikusnak tartok.
Ezért gondoltam, hogy kicsit módosítva az ötletet, újra felvetem a témát, hátha ilyen formában elfogadható lesz:

Legjobb tudomásom szerint, a morálváltozó értéke befolyásolja azt, hogy a morál merre mozdul. Sikeres csata esetén a morálváltozó értéke nő, sikertelen esetén csökken valamekkora mértékben. (Javítsatok ki, ha tévedek!)
Az ötlet az lenne, hogy a támadást kezdeményező ország alap-támadóértékét és morálváltozójának változását 100%-nak véve az adott csatában, a segítségnyújtó felek morálváltozói az általuk nyújtott segítségnek megfelelő %-os arányban változzanak (fölfelé, vagy lefelé!), a csata kimenetelétől függően.
Az érthetőség kedvéért egy példa:

W ország szövetségesei X, Y, és Z.
W támadást kezdeményez, 3.000 elittel, és 3.000 lovassal, és mindhárom szövetségesétől segítséget kér. (alap támadóértéke: 33.000 -> 100%)
X 1.500 elittel segít, alap támadóérték: 7.500 -> 22,73%(=7.500/33.000*100)
Y 800 lovassal segít, alap támadóérték: 4800 -> 14,55%
Z íj torony felállással játszik, de nem akar kimaradni egy ilyen lehetőségből, ezért vesz 100 lovast a piacon, amiből 50 lovas elmegy segíteni (ez volt az egyik legelfogadhatóbb ellenérv, ami eddig ez ellen a változtatás ellen szólt), ekkor: alap támadóértéke: 300 -> 0,91%

Tegyük fel, hogy a csata sikeres, ekkor a morálváltozók a következőképpen alakulnak:
W vezette a támadást, morálváltozójának változása (az egyszerűség kedvéért) legyen: +1 egység
X 22,73%-ot segített -> +0,2273 egység
Y 14,55%-ot segített -> +0,1455 egység
Z 0,91%-ot segített -> +0,0091 egység

Ez természetesen negatív irányba is ugyanígy működne vesztes csata esetén, valamint akár védekezés esetén is, azzal a különbséggel, hogy ott az alap-védőértékekkel kéne számolni.

Első olvasásra lehet, hogy ez egy kicsit bonyolultnak tűnik, de aki ezt érzi olvassa el mégegyszer !
Úgy gondolom, hogy ilyen módon a nem aktív hadis, a varis és tolis országok katonai morálja nem nőne meg akkora mértékben, hogy a katonai morált, mint olyat értelmetlenné tegye, és nem lehetne egy védekezésre beállt, vagy egy varis ország katonai morálját csak úgy hipp-hopp 100%-ra növelni (ahogy ez Z esetében látszott). Ezt ellensúlyozza továbbá a negatív irányú változás is sikertelen csaták esetén.

Remélem sikerül ezzel az ötlettel új életet lehelnem ebbe a témába, várom a véleményeket, ne kíméljetek!
Sponsored Links