View Single Post
  #11  
Old 07-24-2011, 17:50
Sami Sami is offline
Banned
 
Join Date: Apr 2008
Location: Beregszász
Posts: 617
Activity: 0%
Longevity: 88%
Default

Hogyan él Magyarországon az ukrán kisebbség?

Miközben a szélsőséges ukrán nacionalista erők egyre szélesebb fronton támadják a Kárpátalján élő, több mint 160 ezres magyar kisebbséget, megrongálják emlékműveinket, megkérdőjelezik nemzeti szimbólumaink, nemzetiszínű zászlónk, Himnuszunk alkalmazását, alig esik szó arról, hogyan él Magyarországon az alig több mint 5000 főt kitevő ukrán kisebbség. Pedig érdemes volna erről is szólni!

Népességüket tekintve Magyarországon a magukat ukránoknak vallók a hatodik helyen állnak az országban élő nemzetiségi kisebbségek sorában, csak a romák, németek, szlovákok, horvátok és románok előzik meg őket. Legutóbb 2001-ben volt népszámlálás Magyarországon, akkor összesen 5070-en vallották ukránoknak, 1700-an ruszinoknak magukat. Ma valószínűleg többen lennének, erről azonban majd csak ősszel, a következő népszámlálás után kaphatunk pontosabb adatokat. Pozitív eredményként legfeljebb csak azt lehet elismerni, hogy Kárpátaljától eltérően az ukrán és ruszin kisebbség békésen elfér egymás mellett, vezetőik egyeszségre jutottak egymással.

Ukrajnától eltérően Magyarország anyagilag támogatja a nemzetiségi kisebbségeket, többek között székházat biztosít számukra. Magyarországon tévé műsoruk, rádióadásuk, rendszeresen megjelenő folyóiratuk van az ukránoknak, melyeket a magyar állam finanszíroz. Az ottani ukránok számára ez a túlélés talán egyetlen lehetősége, mert az ukrán kormánynak esze ágában sincs bármilyen anyagi segítséget nyújtani nekik. Pedig például nem kis részük volt abban, hogy a magyar parlament népirtásnak ismerte el az 1932-33-as évek mesterségesen előidézett ukrajnai éhínséget, emlékművet emeltek áldozatainak Budapesten, szobrot avattak Tarasz Sevcsenkónak, pedig Magyarországnak semmilyen köze nem volt az ukrajnai éhínséghez vagy T. Sevcsenkóhoz. És senkinek még az eszébe sem jut, hogy megrongálja ezeket az emlékműveket!

A magyar törvények értelmében a nemzetiségi kisebbségeknek joguk van önkormányzatot választani (Ukrajnában nincs ilyen törvény!). Így a legutóbbi választások után Magyarországon megalakulhatott az ukrán kisebbségi önkormányzat is. Elnökévé Jaroszlava Hortányit választották meg. Az önkormányzatnak összesen 21 képviselője van, ezek közül 13 a Magyarországi Ukránok Kulturális Szövetségének, 8 pedig egy gyakorlatilag nem működő társadalmi szervezetnek a tagja, akiket az előbbiek „ejtőernyősöknek” neveznek. A magyar kormánytól várják, hogy rendet teremtsen ebben a kérdésben, amely azonban, szerintünk nagyon helyesen, nem hajlandó beavatkozni ennek a kérdésnek a megoldásába.

Ilyen körülmények között az ukrán önkormányzat alakuló gyűlése botrányos körülmények között zajlott le. Az „ejtőernyősök” nem voltak hajlandók felállni az Ukrán Himnusz eléneklése közben. Amikor a gyűlést a legidősebb képviselő ukrán nyelven akarta megnyitni, tiltakoztak, azt állítva, hogy „nem értik ezt a galíciai tájszólást”. Megkísérelték kiutasítani a teremből Jaroszlava Hortányi híveit, azt állítva, hogy csak nemrégen telepedtek át, ők viszont „őslakosok”, elődjeiknek több nemzedéke élt Magyarországon és nem tehetnek arról, hogy az évszázadok során elfelejtették nyelvüket.

Valószínűleg ezek mögött az események mögött anyagi érdekek rejtőznek. A magyar kormány ugyanis jelentős mértékben támogatja a nemzeti kisebbségeket, így a Magyarországon élő ukránokat is. Lehetséges, hogy ennek az anyagi támogatásnak a megszerzése, az úgynevezett „etnikai biznesz” a viszály lényege. Ukrajna ugyanis, az ehhez szükséges pénz hiányára hivatkozva, nem támogatja külföldön élő honfitársait. Legfeljebb néha szimbolikus ajándékokkal „lepi meg” őket, mint például Viktor Juscsenko volt államfő, aki annak idején három bandurát (jellegzetes ukrán pengetős népi hangszer – Szerk.) és néhány ukrán népviseletet ajándékozott Budapesten élő honfitársainak.

Az ukrán közművelődési minisztérium nem hajlandó ukrán színművészeket küldeni Budapestre, annak ellenére, hogy a kisebbségi önkormányzat vállalná magyarországi tartózkodásuk költségeit. Az idei Sevcsenko-napokra például megígérték, hogy kiküldik Magyarországra vendégszerepelni a népszerű Nemzeti Bandura-együttest, de az utolsó pillanatban lemondták fellépését, annak ellenére, hogy hangversenyeikre már öt városban el voltak adva a jegyek. A szervezők kénytelenek voltak bocsánatot kérni a nézőktől.

A nyolc „ejtőernyős” továbbra is tagja az ukrán kisebbségi önkormányzatnak, kénytelenek meghívni őket gyűléseikre, együttműködni velük azonban lehetetlen. A Magyarországi Ukránok Kulturális Egyesülete tiltakozik tevékenységük ellen, kész ebben a kérdésben akár az Európai Unióhoz fordulni, hajlandó az önkormányzati választások megismétlésére is. Véleménye szerint azonban szükség volna a magyarországi nemzeti kisebbségi törvény módosítására is, hogy a jövőben megakadályozzák ilyen „ejtőernyősök” megválasztását. A magyar kormány véleménye szerint azonban ez az ukrán kisebbségi önkormányzat dolga és felelőssége, neki kell megállapítani, ki tekinthető Magyarországon ukránnak és ki nem. És ez így is van!

-i-gy
forrás: karpatinfo.net

Ők énekelhetik Magyarországon az ukrán himnuszt...
Itt, Beregszászban épp az elmúlt héten tiltatta be az ukrán állam azt, hogy a városi tanács ülése nem kezdődhet a Magyar Himnusz eléneklésével, sőt azon egyáltalán nem lehet azt elénekelni.
Rohadnának meg

Last edited by Sami; 07-24-2011 at 17:52..
Reply With Quote
Sponsored Links