"Egyáltalán miért kérnek a szentségek, szentelmények kiszolgáltatásáért pénzt? Jézus azt mondta, hogy "Ingyen kaptátok, ingyen is adjátok!" (Mt 10, 8)
A keresztelésnek, bérmálásnak, gyónásnak, szentáldozásnak, betegek kenetének nincs stóladíja. Egyedül az esküvőért, temetésért kérünk pénzt. Pedig pl. a keresztéléskor gyertyát, emléklapot, néhány helyen kis ruhát is adnak, a templomot fűteni, világítani, virágokkal díszíteni kell, stb. Nem akarok szőrszálhasogató lenni, de még az ostya se ingyen van. Márpedig Istennek hála, egy vasárnapi misén 100-150 áldozó van.
Ami pedig az esküvőt, temetést illeti, itt sem kötelező adomány adni. Aki azt mondja, hogy nem tudja kifizetni, attól sem tagadjuk meg sem a temetést, sem az esküvőt.
Jó lenne, ha nem kellene pénzt kérni ezekért sem, de ehhez egy sokkal egyháziasabb, az Egyház támogatását komolyabban vevő gondolkodásra lenne szükség. Templomba a katolikusok jó, ha 10%-a jár, de esküvőt, temetést jóval többen kérnek, olyanok is, akik már évtizedek óta nem voltak templomban!
Igaz-e, hogy a papok nem fizetnek sem adót, sem TB-járulékot, sem nyugdíjjárulékot?
Részben igaz. Az alapfizetésünket az egyházközségtől kapjuk, amelyet az a perselypénzből, tehát adományból fizet ki. Ezek után furcsa is lenne adót fizetni. A misékért és az előbb említett szertartásokért szintén adományokat adnak, ezért ezekből sem fizetünk adót. A hitoktatásért kapott pénz viszont adózott jövedelem, mint bárki másé. Emellett papoknak nem lehet sem "másodállása", sem vállalkozása. És természetesen minden vásárláskor megfizetjük az ÁFÁ-t, a kamatadót, stb.
A TB-járulékot a Püspöki Kar fizeti minden pap után, nyugdíjjárulékot pedig a Főegyházmegyének fizetnek, azonos rátával, mint más dolgozó az államnak. Nyugdíjat is az egyházmegyétől kapnak, 75 éves korunk után.
Azért a papok csak jobban élnek, mint az átlagember, nem?
A budapesti papok biztosan. Nem is állítja senki az ellenkezőjét. Más felsőfokú végzettségű, vezető állásban dolgozó emberhez hasonlítva már nem egyértelmű az előnyük. Vidéken pedig a papok sem élnek olyan jól, bár a különbség lassanként csökken."
|