Hódító / Queosia forum

Hódító / Queosia forum (http://forum.hodito.hu/index.php)
-   Kreatív sarok :) (http://forum.hodito.hu/forumdisplay.php?f=48)
-   -   Analóg fotó (http://forum.hodito.hu/showthread.php?t=4684)

BeeLord 06-23-2012 22:48

Analóg fotó
 
Szervusztok!

Két hete édesapám többek között egy Smena 8M típusú gépcsodával tért haza egy ultiversenyről. Az első ötletem az volt, hogy csinálok róla pár képet, elvégre tombol a retro a divatban. Két kép el is készült, aztán rájöttem, hogy amit teszek, azzal voltaképpen meggyalázom a masina szellemét. Hiszen ez az eszköz arra teremtetett (gyártatott), hogy az emberek fotografálgassanak vele, nem pedig arra, hogy vénségére fotótémává avanzsáljon. Bizony, akasztottam a hóhért, ha úgy tetszik...

Végül nekiestem a guglinak, elolvastam ezt-azt, majd úgy döntöttem, kipróbálom ezt a szovjet gyönyörűséget. Egyik ismerősöm tanácsára vettem is tegnapelőtt két tekercs 200-as fényérzékenységű filmet, azt mondta, kezdetnek jó lesz az nekem, csak próbáljak napsütésben fotózni. Ez rendben is van, nyár van, süt a nap, de felmerültek más problémák is.

Rá kellett például döbbennem, hogy egyetlen gurigára csak 36 kép fér, s ezeket is költséges előhívni.* Ezzel vége a digitális világ azon csodájának, hogy mindent ipari mennyiségben lehet előállítani. Legfejjebb törlöm csinálok még nyolcat oszt majd jó lesz valamék. Most tekercsenként 36 gombnyomásom van. Ebből következik, hogy érdemes rögtön a tökéletességre törekedni. De itt nincs automata mód. Mindent nekem kell beállítanom, és még csak meg sem tudom nézni azonnal, jól csináltam-e.

Semmi gond, csak nem fog ki rajtam egy olyan eszköz, amely már akkor is elavultnak számított, amikor én még meg sem születtem! Odavágok neki, hadd szóljon! Tekercs a helyén, gép az állványon. Mit is kell akkor most beállítani? Aszondja rekesznyílás, fordítottan arányosan a záridővel, ehhez kapcsolódóan mélységélesség, figyeljek, mert a nézőke mást mutat, mint amit a gép lát, de mit is jelent, hogy a film 200-as? Na, remek, elszaladt közben a téma. Bah, hogy csinálták vajon ezt régen azok a béna, a digitalizációt hírből sem ismerő, primitív fotósok?

Téma nyit

Szóval kérdezném, nektek vannak-e tapasztalataitok, illetve amennyiben igen. milyenek az analóg fotózással kapcsolatban?:)

*600 forint, amennyiben nem akarom kinyomtattatni. Meg 450 forint azért, hogy kiírják CD-re. Meg CD. Azt is adnak szívesen 250 forintért. Bah, remélem, elfogadnak majd pendriveot is.

BeeLord 06-24-2012 17:29

Kiderült, hogy a Smena tekerője legfeljebb kalapács segítségével forog, így pedig csak szétszakítja a filmet. Úgyhogy váltottam egy Certo KN35-re. :)

Pool 06-24-2012 17:42

Amikor elkezdték az ultiversenyt, még az volt a legmodernebb gép? :D

Ati 06-24-2012 17:57

Nekem volt 12 képkockás fekete-fehér filmem is. :D

Lord Belward 07-06-2012 07:39

BeeLord!

Ha mindenáron filmre akarnál fotografálni, akkor javasolnék Neked egy Zenit-et. (Mondjuk Zenit-E) és ha ügyesen nézegeted és veszel, akkor sikeresen vehetsz vele egy 50 mm es Industar objektívet. Ami játékra és kezdésre jó. :)

Nem feltétlen kell előhívatni a fotókat. Ha esetleg Dia (Fujifim sensia), akkor azt a laborálás (előhívás) után már nézegetheted is nagyítóval, vagy esetleg be is lehet szkennelni. Ha van egy okosabb szkennered, ami képes negatívot szkennelni (felülről világítja meg), akkor azzal a negatív filmeket is be lehet szkenneltetni, így esetlegesen megspórolhatod a Kodak, vagy bármelyik labor szkennelési díját. Igaz pepecs munka és hát kicsi őrültség kell hozzá. :)

Tapasztalat van-e? Van. Milyen? Jó. :)

Lord Belward 08-27-2012 20:46

Ha már BeeLord felhozta a témát, akkor érdekelne, hogy ki találkozott Mamiya RB67-tel, vagy RZ67-tel? :)

Hát ez nem egy Smena, vagy egy Zenit :)

BeeLord 08-28-2012 18:22

Quote:

Originally Posted by Lord Belward (Post 298837)
Ha már BeeLord felhozta a témát, akkor érdekelne, hogy ki találkozott Mamiya RB67-tel, vagy RZ67-tel? :)

Hát ez nem egy Smena, vagy egy Zenit :)

Elég brutálisan néz ki.


Lord Belward 08-29-2012 21:31

Quote:

Originally Posted by BeeLord (Post 298843)



Veszélyes, sőt... fegyvernek is beválna... ugy 3 Kg körül mozog magazin és pentaprizma nélkül. (Teteje, a tekerővel, és a hátulja a filmtartó nélkül.)

BeeLord 08-30-2012 10:52

Találtam róla menő leírást egy blogon. Érdekes a felépítése, de pozitívum, hogy a hátfal és a nézőke is cserélgethető rajta. Meg azt írták, nyakba akasztható pánttal a súlya sem olyan vészes. Mennyire drága egy ilyen gépezet?

Lord Belward 08-30-2012 14:44

Én 120.000 HUF ért fogom venni.
Két obival, 50, 90, pentraprizmával, és aknával, szűrővel, két filmtárolóval és napellenzővel.

Ez igy nagyon "ocso", de le kell utaznom Debrecenbe és kipróbálni.
Budapesten a filmtároló darabja olyan 75.000 HUF, a gépváz 50mm-s obival szintén 75-80.000 HUF körül mozog.

Nem ez a drága, mert 120.000-et gond nélkül ráköltök egy gépre, az a drága, hogy ez rollfilmes, azaz 1 roll-on 12 db "kép" fér el.
Annak kb 1500-1800 HUF / roll ára van, a hívás vagy a laborálás olyan 2-3000 HUF, ha magadnak csinálod, vegyszerekkel, olyan 1000 HUF-ból megáll 1 roll hívása.

Én nem akarom lenagyíttatni és papírképet csinálni belőle. Hanem fekete-fehér roll-t vagy dia roll-t veszek, és utána szkennelünk.
Egy 6x7 cm es film felbontása beszkennelve olyan 70-90 Mpx (szkennerfüggő).


All times are GMT +1. The time now is 08:55.

Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Design partly based on Hódító's design by Grafinet Team Kft.

Contents and games copyright (c) 1999-2020 - Queosia, Hódító

Partnerek: Játékok, civ.hu